MSI MAG A550BN 550 Watt 80 Plus Bronze
₹3,650.00
Out of stock
Features:
- 80 Plus Bronze certified for high efficiency
- 120mm Low Noise Fan
- Industrial level protection with OVP,OCP,OPP,OTP, SCP
- DC-DC Circuit Design
- Active PFC design
MAG A550BN provides players with a safe, reliable, and efficient entry-level power supply option. Its core features include 80 PLUS Bronze certification, DC to DC circuit design, 12V single rail, active PFC, and low-noise fan. The MAG A550BN will be one of the best choices for players who are just getting started with looking into DIY computers. After installation, gamers can immediately enjoy a reliable performance experience without additional settings.
80 PLUS BRONZE CERTIFIED
The efficiency of your power supply directly influences your system’s performance and your power consumption. The 80 PLUS BRONZE certification promises lower energy consumption and higher efficiency.
120mm LOW NOISE FAN
The fan’s sleeve bearing reduces the noise generated while maintaining excellent heat dissipation.
DC TO DC CIRCUIT DESIGN
Adopted DC-DC circuit design reduces the instability of output voltage, and ads stability to the supply of power.
COMPREHENSIVE CIRCUIT PROTECTION
Supports OCP, OVP, SCP, OPP, OTP protection
mechanisms and provides comprehensive protection.
5-YEAR LIMITED WARRANTY
The MAG A550BN is proudly backed by a 5-year limited warranty, guaranteeing long term reliable operation.
Specifications:
| Product Name | MAG A550BN |
| Power Wattage | 550W |
| Input Voltage | 100-240Vac |
| Input Current | 115Vac/8.0A max. 230Vac/4.0A max. |
| Input Frequency | 50Hz ~ 60Hz |
| Efficiency | Up to 85% (80 Plus Bronze) |
| PSU Form Factor | ATX |
| Fan Size | 120 mm |
| Dimensions | 150mm x140mm x86mm |
| PFC Type | Active PFC |
| Protection | OCP / OVP / OPP / OTP / SCP |
| Warranty | 5 Years |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
GIGABYTE GP-P450B 80 Plus
GIGABYTE GP-P550B 80 Plus Bronze Power Supply
GIGABYTE P750GM 750W 80 Plus Modular Power Supply
Deepcool DQ850-M V2 Gold (850 Watt)
About this item
- 80 PLUS GOLD certified - Up to 87 90% efficiency, 850W, Full modular
- MTBF100,000 Hours, ATX 12V V2.31, Input Voltage 100-240V
- Main Power Connector 24(20+4)Pin x 1 , EPS 12V Connector 8(4+4)Pin x 2, PCI-E (6+2)Pin x 2, SATA x 1 , 4Pin Peripheral x 3
- Fan Size - 120mm, Operation Temperature - 0-40°C
- 10 years Brand warranty









Reviews
There are no reviews yet.