Back to products
Deepcool Infinity LS720 (Black)
₹11,390.00
MSI MAG Coreliquid E360 ARGB (White)
₹11,320.00
Features:
- The enlarged copper base surface area helps to achieve ultimate heat exchange with the latest CPU generation.
- Maximize micro-channels to dissipate heat efficiently
- Rotatable water block cap for 270-degree.
- ARGB fan can change the lighting by MSI center.
- Enhanced fan performance to dissipate heat quickly.
- Durable three phase motor of the pump generates minimal vibrations for long-lasting operation.
- Spilt pathway through the radiator rapidly dissipates heat.
Category: CPU Cooler
Description
Specification:
| Model | MAG CORELIQUID E360 WHITE |
| Radiator Size | 360 mm |
| Radiator Dimensions (WxDxH) | 394 x 119.2 x 27mm / 15.51 x 4.69 x 1.06 inches |
| Radiator Material | Aluminum |
| Water Cooling Tube Material | Black Rubber |
| Number of Fans | 3 |
| Fan Dimensions (WxDxH) | 120 x 120 x 25mm / 4.7 x 4.7 x 0.98 inches |
| Fan Air Flow | 25.5~75.04 CFM |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan Life Expectancy | 50,000 hrs@40℃ |
| Fan Rated Current | 0.25A(Max:0.4A) |
| Fan Power Consumption | 3W(Max:4.8W) |
| PWM Mode | YES |
| Cable Length (PWM Cable) | 550 / 500 mm; 21.65 / 19.69 inches |
| Fan Connector | 4-Pin |
| Fan Lighting | ARGB |
| Pump Life Expectancy | 200,000 hours in typical use |
| Pump Noise Level | 20 dBA (avg.) |
| Pump Rated Current | 0.25A (Max: 0.5A) |
| Pump Power Consumption | 3W (Max: 6W) |
| Pump Speed | 3000 RPM ± 10% |
| Pump Connector | 4-pin |
| Cold Plate Material | Copper |
| Block Dimensions (WxDxH) | 41±0.2*47.6±0.2mm |
| Intel Socket Support | LGA 1150/1151/1155/1156/1200/1700 |
| AMD Socket Support | AM5/AM4/TR4/sTRx4 |
| Accessories | 1 x 1 to 3 Fan PWM cable 1 x Molex 4-Pin to 4-Pin fan cable 1 x low noise adapter cable 1 x Thermal paste |
Reviews (0)
Be the first to review “MSI MAG Coreliquid E360 ARGB (White)” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Deepcool Gammaxx AG200 CPU Air Cooler
₹1,000.00
- The AG200 is a compact single-tower CPU cooler representing a new generation update from the classic GAMMAXX basic coolers with upgraded appearance and efficiency at 100W heat dissipation power.
- Fan Dimensions : 92 × 92 × 25 mm
- Fan Speed : 500~3050 RPM±10% ; Fan Airflow : 36.75 CFM ; Fan Air Pressure : 2.89 mmAq ; Fan Noise : ≤30.5 dB(A)
- 3 Years Manufacturer Warranty
Deepcool Gammaxx AG500 ARGB 120mm CPU Air Cooler
₹2,590.00
Cooler Master MasterLiquid 360L CORE ARGB CPU Liquid Cooler
₹8,299.00
Corsair H100 RGB (Black)
₹6,990.00
Features
The CORSAIR H100 RGB all-in-one liquid CPU cooler delivers strong, dependable cooling and stunning lighting, with two CORSAIR SP120 RGB ELITE PWM fans, a 240mm radiator, and 29 RGB LEDs.
COOL CPU, COOLER LIGHTING
All-in-one CPU cooling that illuminates your PC with dramatic color, thanks to 120mm CORSAIR SP RGB ELITE PWM fans generating great airflow and vibrant RGB lighting.
FLEXIBLE MOTHERBOARD DIGITAL +5V ARGB SUPPORT
Conveniently control your lighting through compatible motherboards.
Concentrated Cooling with AirGuide
SP120 RGB ELITE PWM fans can ramp up to 1,500 RPM, and channel concentrated airflow to where it’s needed with AirGuide technology.
HIGH-PERFORMANCE COLD PLATE AND PUMP
Equipped with a thermally optimized copper cold plate and low-noise pump design for quiet cooling.
EASY TO INSTALL
Includes a modular, tool-free mounting bracket for quick and easy installation on all modern CPU sockets, including LGA 1200,115X, 2066, and AM4.
Three Radiator Sizes
H55 RGB fits in standard 120mm fan mount locations for optimal compatibility, while H100 RGB and H150 RGB offer 240mm and 360mm sizes, respectively, for increased cooling performance.
Deepcool AK400 Zero Dark 120mm CPU Air Cooler
₹3,290.00
DeepCool GAMMAXX L240 ARGB Liquid Cooler
₹6,590.00
About this item
- Anti-leak Tech Inside system equipped.
- Brand new water-block and fans built-in 12V RGB lighting system supports mainstream motherboards with synchronized lighting control
- E-shaped micro water-channel design can effectively enhance the heat circulation efficiency and enlarge the thermal contact area.
- 2x120mm fans coming with 6 ultra-bright RGB LED lights and meteor and PWM control with super silent performance
- Ultra-large, pure copper CPU block provides effective coverage and heat dissipation for CPUs of any size
- The ceramic axle bearings and axle cores
- Support Mainstream Intel & AMD Socket
Deepcool AK400 CPU Air Cooler (White)
₹2,850.00
Noctua NH-U12S Chromax Black Air Cooler
₹6,799.00
About this item
- NOCTUA NH-U12S chromax.black CPU Air Cooler
- Material : Copper (base and heat-pipes), aluminium (cooling fins), soldered joints & nickel plating
- Fan compatibility : 120x120x25
- Intel LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (backplate required), AM4









Reviews
There are no reviews yet.