View cart “ASUS Dual RX 7600 OC Edition 8GB” has been added to your cart.
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7
₹32,490.00
| SKU | : G5060-8V2C |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 8GB |
| GPU | : RTX 5060 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Category: Graphics Card
Description
Product Description
Features:
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Core Clocks: Extreme Performance: 2535 MHz (MSI Center) / Boost: 2527 MHz
- TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow.
- Heat Pipes designed for efficient heat transfer, the heat pipes effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance.
- Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through.
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
Specifications:
| Model | RTX-5060-8G-VENTUS-2X-OC |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5060 |
| Engine Clock |
|
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 8 GB |
| MEMORY INTERFACE | 128-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Dual-Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 550W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 3840 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 8-pin |
| WARRANTY | 3 Years |
Reviews (0)
Be the first to review “MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Galax RTX 5060 (1-Click OC) 8GB GDDR7 Graphics Card
₹30,790.00
ASRock RX 9060 XT Challenger OC 8GB GDDR6 Graphics Card
₹32,990.00
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7 (WHITE)
₹32,890.00
Gigabyte RTX 5060 Windforce Max OC 8GB GDDR7
₹32,390.00
ASUS Dual RX 7600 OC Edition 8GB
₹23,990.00
Gigabyte RTX 3050 Windforce OC 6GB GDDR6 Graphics Card
₹15,990.00
ASRock RX 550 Phantom Gaming 4GB Graphics Card
₹7,390.00
MSI GT730 4GB
₹5,990.00
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.