MSI RTX 5070 Vanguard SOC 12GB GDDR7
₹69,990.00
| SKU | : G5070-12VGS |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 12GB |
| GPU | : RTX 5070 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 192-bit |
Category: Graphics Card
Description
Product Description
Overview:
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Core Clock: Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center) / Boost: 2640 MHz
- HYPER FROZR THERMAL DESIGN: An apex evolution of advanced thermal design that delivers unparalleled cooling and quiet operation.
- STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise.
- Advanced Vapor Chamber: Built-in Vapor Chamber swiftly transfers heat from the GPU and VRAM to the core pipe for optimal dissipation.
- Core Pipes: Square-shaped Core Pipes maximize heat dissipation with the Vapor Chamber for superior cooling.
- Filled Fins: Shaped fins cover the core pipes to reduce turbulence and enhance cooling performance.
- Wave Curved 4.0: Precision-engineered wave edges with a high-low fin design enhance airflow and reduce turbulence.
- Air Antegrade Fin 2.0: The fins feature a V-shaped cutout and a high-low design at the airflow passthrough to optimize flow efficiency.
- Metal Backplate: A reinforcing metal backplate with airflow vents and thermal pads enhances cooling.
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
- Afterburner: Take full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
| GRAPHICS | |
| Model | RTX-5070-12G-VANGUARD-SOC |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5070 |
| Engine Clock |
|
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY INTERFACE | 192-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 6144 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 16-pin |
| WARRANTY | 3 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |
Reviews (0)
Be the first to review “MSI RTX 5070 Vanguard SOC 12GB GDDR7” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Zotac RTX 5060 Twin Edge 8GB GDDR7 Graphics Card
₹32,990.00
Gigabyte RTX 5060 Windforce OC 8GB GDDR7 Graphics Card
₹31,590.00
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7 (WHITE)
₹30,990.00
Galax RTX 3060 (1-Click OC) 12GB GDDR6
₹24,490.00
Gigabyte RTX 3050 Windforce OC 6GB GDDR6 Graphics Card
₹15,990.00
Inno3D RTX 3050 Twin X2 V2 6GB GDDR6 Graphics Card
₹15,690.00
ASRock RX 550 Phantom Gaming 4GB Graphics Card
₹7,390.00
MSI GT730 4GB
₹5,990.00
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.