NZXT Kraken Elite 360 RGB LCD Display (Black)
₹28,690.00
Features:
Get high-performance cooling, display a favorite animated GIF or static image, monitor real-time PC performance metrics, see music that’s currently playing, stream browser content and more with NZXT CAM software.
- 2.36” diameter wide-angle LCD display with 640×640 resolution and 60 Hz refresh rate provides a sharp image from any viewing angle
- Screen supports the display of custom images, animated GIFs, and CAM system info with adjustable orientation
- Powerful Asetek pump provides optimal cooling and up to 2,800 RPM whisper-quiet operation
- Includes F140/F120 RGB Core fans
- Includes RGB Controller, RGB Fans, & USB Y-Cable
- Single breakout cable simplifies installation
- Rubber tubing is reinforced with nylon-braided sleeves to prevent leaks
- Control custom screen content, RGB, pump speed, and zero-noise fan
- curves with NZXT CAM software.
Category: CPU Cooler
Description
Specification:
| Model | RL-KR36E-B1 |
| Cap | |
| Material | Aluminum, Plastic |
| Display Orientation | Software adjustable Default, +90, +180, and -90 Degrees |
| Display Panel Active Area | 2.36” (60mm) diameter |
| Display Color | 24-bit true color LCD |
| Display Resolution | 640 x 640 px |
| Display Brightness | 690 cd/m² |
| Display Panel Type | TFT-LCD (Wide Viewing Angle) |
| Fan(s) | |
| Model | F120 RGB Core Fans |
| Quantity | 3 |
| Dimension | 120 x 120 x 26mm |
| Speed | 500-1,800 ± 180 RPM |
| Air Flow | 78.86 CFM |
| Air Pressure | 2.57 mm H2O |
| Noise | 33.88 dBA |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Power Consumption | 12 V DC, 0.2 A, 2.4 W |
| Connector | 4-pin PWM |
| Life | 60,000 hours / 6 Years |
| Water Block | |
| Dimensions | Diameter: 74.7mm H: 55.97mm |
| Material | Block: Copper, Housing: Plastic |
| Pump | |
| Motor Speed | 800 – 2,800 ± 300RPM |
| Power | 12V DC, 0.3A |
| Radiator | |
| Dimensions | 121 x 394 x 27mm |
| Material | Aluminum |
| Tube | |
| Length | 400mm |
| Material | Ultra-low Evaporation Rubber with Nylon Braided Sleeve |
| Compatible Socket & CPU | |
| Intel Socket | LGA 1700 & 1200/115X |
| Intel | Core i9 / Core i7 / Core i5 / Core i3 / Pentium / Celeron |
| AMD Socket | AM5, AM4, sTRX4*, TR4* (*Threadripper bracket not included) |
| AMD | Ryzen 9 / Ryzen 7 / Ryzen 5 / Ryzen 3 / Threadripper |
| RGB Controller | |
| Dimensions | 63.2 x 53.2 x 12.8mm |
| Weight | 52.8g |
| Mounting | Magnet and 3M Dual Lock |
| Connection Cables | 1x USB 2.0 internal connector 1x SATA power cable |
| Input Connector | 12V DC / 2.6A |
| RGB Lighting Channels | 3 |
| Output Channel Voltage | 5V DC |
| NZXT RGB Channel Output LED Qty | Up to 40 LEDs per channel and up to 120 LEDs combined total for the total 3 channels |
Reviews (0)
Be the first to review “NZXT Kraken Elite 360 RGB LCD Display (Black)” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Deepcool Gammaxx AG400 LED 120mm CPU Air Cooler
₹1,950.00
GALAX Hydro Vortex 240R ARGB CPU Liquid Cooler (White)
₹4,850.00
Cooler Master MasterLiquid 240L Core ARGB (Black)
₹4,150.00
Deepcool AK400 Black CPU Air Cooler
₹2,750.00
Deepcool Gammaxx AG500 CPU Air Cooler
₹2,490.00
DeepCool Gammaxx LE520 WH (White)
₹7,290.00
Features:
POWERFUL HEAT DISSIPATION
Thanks to an efficient micro-channel water block, thickened copper cold plate, and new high-performance ARGB fans, the LE520 WH achieves excellent heat dissipation of 220W TDP.
NEW SERIES DESIGN
The LE520 WH features a new series pump with rounded corners, a square shape, bright ARGB, and additional durability. The low pump height of 52mm provides excellent compatibility for various ITX cases.
HIGH-PERFORMANCE ARGB FANS
The included high-performance ARGB fans are vibrant, bright, and support various motherboard synchronizations. The fans provide maximum CFM and static pressure at higher RPMs while maintaining a quiet noise level of below 30dB at lower speeds.
Anti-leak Technology
The LE520 WH liquid cooler features DeepCool's patented Anti-Leak Technology. The internal valve regulates pressure and will purge it when internal pressure exceeds atmospheric pressure, this leads to a longer useful life while reducing the possibility of leaks.
Simple and Secure
The installation is simple and compatible with the latest mainstream Intel and AMD processors.
MSI MAG Coreliquid 240R ARGB Liquid Cooler
₹9,990.00
About this item
- Compatible Socket & CPU: Intel LGA1150/1151/1155/1156/1200, LGA1366, LGA2011, LGA2011-3, LGA2066 / AMD AM4, FM2+, FM2, FM1, AM3+, AM3, AM2+, AM2
- ROTATABLE CAP - Mount the cold plate in any orientation, turn the cap up to 270 degrees to keep it upright.
- TOTAL RGB FAN CONTROL The included RGB fans support custom speed with PWM fan and customizable lighting through software.
- RADIATOR PUMP DESIGN - The pump has been integrated into the radiator for sound dampening and noise reduction.
- TIMELESS RELIABILITY - The motor ceramic bearing has been designed to stand up to 100,000 hours of life expectancy.
Lian Li Galahad 240 ARGB Liquid Cooler (Black)
₹8,890.00
About this item
- Prisma ARGB PWM fans deliver outstanding airflow with brilliant lighting effects
- Specially designed fan blades and outer ring produce a uniform glow
- Optimized fan geometry balances airflow with extra emphasis on static pressure
- Trip Wire technology reduces blade turbulence
- LLS (Long Life Sleeve) fan bearings provide silent operation with a long lifespan









Reviews
There are no reviews yet.