Back to products
Ryzen 7 8700F
₹25,500.00
Ryzen 5 8400F
₹13,300.00
- SeriesRyzen 5
- CORES6 Cores
- THREADS12 Threads
- SocketAM5
- SPEED4.2 GHz
- SPEED (TURBO)4.7 GHz
- CACHE22 MB
- MAX MEMORY SUPPORT256 GB
- INTEGRATED GRAPHICSNo
- INCLUDED CPU COOLERYes
- UNLOCKEDYes
- TDP65W
- WARRANTY*3 Years
Categories: AMD Processor, Processor
Description
Specifications:
| Model | AMD Ryzen 5 8400F |
| Platform | Desktop |
| Product Family | AMD Ryzen Processors |
| Product Line | AMD Ryzen 5 Desktop Processors |
| AMD PRO Technologies | No |
| Consumer Use | Yes |
| Architecture | “Zen 4” |
| # of CPU Cores | 6 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| # of Threads | 12 |
| Max. Boost Clock | Up to 4.7GHz |
| Base Clock | 4.2GHz |
| L2 Cache | 6MB |
| L3 Cache | 16MB |
| Default TDP | 65W |
| AMD Configurable TDP (cTDP) | 45-65W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 4nm FinFET |
| CPU Compute Die (CCD) Size | 178mm² |
| Package Die Count | 1 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| AMD EXPO Memory Overclocking Technology | Yes |
| Precision Boost Overdrive | Yes |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | Yes |
| AMD Ryzen Master Support | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX(+), SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| OS Support | Windows 11 – 64-Bit Edition Windows 10 – 64-Bit Edition RHEL x86 64-Bit Ubuntu x86 64-Bit *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. |
| Connectivity | |
| Native USB 4 (40Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 20 / 16 |
| NVMe Support | Boot, RAID0, RAID1 |
| System Memory Type | DDR5 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 256GB |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| Max Memory Speed |
|
| ECC Support | No |
| Graphics Capabilities | |
| Integrated Graphics | No |
| Graphics Model | Discrete Graphics Card Required |
| AI Engine Capabilities | |
| AMD Ryzen AI | Not Available |
| Security, Virtualization, and Manageability | |
| AMD Enhanced Virus Protection (NX bit) | Yes |
| Warranty | 3 years |
| Note | *** Image use for reference only |
Reviews (0)
Be the first to review “Ryzen 5 8400F” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
AMD Ryzen 5 5600G Processor
₹13,600.00
About this item
- 6 Cores & 12 Threads, 19 MB Cache. Turbo Boost :Yes
- Base Clock: 3.9 GHz, Max Boost Clock: up to 4.4 GHz. Virtualization Support: Yes
- Memory Support: DDR4 3200 MHz, Memory Channels: 2, TDP: 65W
- Compatible with Motherboards based on 500 series chipset, Socket AM4
- Graphics: AMD Radeon Graphics, Included Heatsink Fan: Wraith Stealth
- 3 Years Brand Warranty. For Technical Support : Please Contact : Tel: +91-80-67030050 (Mon-Fri: 09:00 - 17:00 IST); Expect Delayed Response due to ongoing COVID Crisis
- For all performance-related issues in: AMD Processor: Please reach out via AMD brand home page > Drivers & Support > Customer Support (Technical & Warranty help) > Contact Support > Online Service Request In case you are not satisfied the resolution provided by the above brands, please reach back to Amazon Customer service for next steps.
Intel Core i5-12400 Desktop Processor
₹16,500.00
Intel Core i7 -12700F
₹20,450.00
About this item
- 💪🔥💨⏩Intel Core i7 12700F is a 12th Generation Alder lake Processor with 25MB Cache Memory. The 12700F has Total 12 Cores (8 Performance Cores and 4 Efficient Cores) and 20 Threads. This is the Best processor CPU so Far released by Intel in I7 Range.
- 🆕Intel Core i7 12700F 12th Generation Desktop Processor supports latest LGA1700 Socket. Some of the supported Motherboards are Z690, B660, H670, H610. A discrete graphic card is necessary for getting display.
- ⏩Intel Core i7 12700F uses base power of 65W and maximum power consumption of 180W. 🕹️🎮This processor is specifically designed for extreme gaming or video editing purposes. AAA Gaming Titles such as Valorant, Red dead redemption 2 or RDR2, GTA 5, Shadow of the Tomb Raider, WWE2k19, God of War, Call of duty and many more can be played at high settings if combined with proper components.
- Intel Core i7 12700F Comes with 3 Years of warranty directly from Intel Brand.
- 🧭✅Both DDR5 RAM upto 4800 Mhz and DDR4 RAM upto 3200 Mhz are supported according to specific motherboard compatibility. It also Suppors PCIE 5.0 if combined with compatible motherboard. Windows 11 comaptible
Intel Core i9-12900K
₹35,600.00
About this item
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Intel 7 Architecture enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
Intel Core i7-11700K LGA1200 Desktop Processor
₹31,000.00









Reviews
There are no reviews yet.