Ryzen 7 9700X
₹31,100.00
- SeriesRyzen 7
- CORES8 Cores
- THREADS16 Threads
- SocketAM5
- SPEED3.8 GHz
- SPEED (TURBO)5.5 GHz
- CACHE40 MB
- MAX MEMORY SUPPORT192 GB
- INTEGRATED GRAPHICSRadeon Graphics
- INCLUDED CPU COOLERNo
- UNLOCKEDYes
- TDP65W
Categories: AMD Processor, Processor
Description
Specification:
| Model | AMD Ryzen 7 9700X |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 9000 Series |
| Form Factor | Desktops , Boxed Processor |
| AMD PRO Technologies | No |
| Consumer Use | Yes |
| Regional Availability | Global |
| Former Codename | Granite Ridge AM5 |
| Architecture | Zen 5 |
| # of CPU Cores | 8 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| # of Threads | 16 |
| Max. Boost Clock | Up to 5.5 GHz |
| Base Clock | 3.8 GHz |
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| Default TDP | 65W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 4nm FinFET |
| Processor Technology for I/O Die | TSMC 6nm FinFET |
| Package Die Count | 2 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| AMD EXPO Memory Overclocking Technology | Yes |
| Precision Boost Overdrive | Yes |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | Yes |
| AMD Ryzen Master Support | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| Supporting Chipsets | A620 , X670E , X670 , B650E , B650 , X870E , X870 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES , AMD-V , AVX , AVX2 , AVX512 , FMA3 , MMX-plus , SHA , SSE , SSE2 , SSE3 , SSE4.1 , SSE4.2 , SSE4A , SSSE3 , x86-64 |
| Thermal Solution (PIB) | Not Included |
| Recommended Cooler | Premium air cooler recommended for optimal performance |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| *OS Support | Windows 11 – 64-Bit Edition , Windows 10 – 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Connectivity | |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 4 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| PCI Express Version | PCIe 5.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 28 , 24 |
| Additional Usable PCIe Lanes from Motherboard | X870E 8x Gen4 X870 4x Gen4 X670E 12x Gen4 X670 12x Gen4 B650E 8x Gen4 B650 8x Gen4 |
| NVMe Support | Boot , RAID0 , RAID1 , RAID5 , RAID10 |
| System Memory Type | DDR5 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 192 GB |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| Max Memory Speed | 2x1R DDR5-5600 2x2R DDR5-5600 4x1R DDR5-3600 4x2R DDR5-3600 |
| ECC Support | Yes (Requires mobo support) |
| Graphics Capabilities | |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Core Count | 2 |
| Graphics Frequency | 2200 MHz |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Key Features | |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology , AMD Ryzen Technologies |
Reviews (0)
Be the first to review “Ryzen 7 9700X” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
AMD Ryzen 5 5600G Processor
₹13,600.00
About this item
- 6 Cores & 12 Threads, 19 MB Cache. Turbo Boost :Yes
- Base Clock: 3.9 GHz, Max Boost Clock: up to 4.4 GHz. Virtualization Support: Yes
- Memory Support: DDR4 3200 MHz, Memory Channels: 2, TDP: 65W
- Compatible with Motherboards based on 500 series chipset, Socket AM4
- Graphics: AMD Radeon Graphics, Included Heatsink Fan: Wraith Stealth
- 3 Years Brand Warranty. For Technical Support : Please Contact : Tel: +91-80-67030050 (Mon-Fri: 09:00 - 17:00 IST); Expect Delayed Response due to ongoing COVID Crisis
- For all performance-related issues in: AMD Processor: Please reach out via AMD brand home page > Drivers & Support > Customer Support (Technical & Warranty help) > Contact Support > Online Service Request In case you are not satisfied the resolution provided by the above brands, please reach back to Amazon Customer service for next steps.
Intel Core i5-12400 Desktop Processor
₹16,500.00
AMD Ryzen 5 5600X Processor
₹11,600.00
AMD Ryzen 5 5500 Processor
₹7,000.00
Intel Core i5-12600K
₹16,850.00









Reviews
There are no reviews yet.