Sapphire PULSE Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 Graphics Card
₹76,990.00
| SKU | : 11348-03-20G |
|---|---|
| BRAND | : Sapphire |
| MEMORY TYPE | : GDDR6 |
| VRAM | : 16GB |
| GPU | : RX 9070 XT |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 256-bit |
Product Description
Sapphire Pulse AMD Radeon™ RX 9070 XT Series Graphics Card are designed with digital power which provides accurate power control and excellent power efficiency
- GPU: Boost Clock: Up to 2970 MHz
- GPU: Game Clock: Up to 2400 MHz
- Memory: 16GB/256 bit DDR6. 20Gbps Effective
- Stream Processors: 4096
- AMD RDNA™ 4 Architecture
- Ray Accelerator: 64
| GPU | AMD Radeon™ RX 9070 XT Graphics Card AMD RDNA™ 4 Architecture |
| Engine Clock |
Boost Clock is the maximum frequency achievable on the GPU running bursty workload. Boost clock achievability, frequency, and sustainabilty will vary based on several factors, including but not limited to: thermal conditions and variation in application and workloads.
Game Clock is the expected GPU clock when running typical gaming applications, set to typical TGP(Total Graphics Power). Actual individual game clock results may vary. |
| Stream Processors | 4096 |
| Compute Units | 64 CUs (3rd Gen RT + 2nd Gen AI Accelerators) |
| Infinity Cache | 64MB |
| Ray Accelerators | 64 |
| AI Accelerator | 128 |
| Memory Size / Bus | 16GB/256 bit GDDR6 |
| Memory Clock | 20 Gbps Effective |
| Display | Maximum 4 Displays |
| Resolution | HDMI®: 7680×4320 DisplayPort™ 2.1a: 7680×4320 |
| Interface | PCI-Express 5.0 x16 |
| Output | 2x HDMI® 2x DisplayPort™ 2.1a |
| BIOS Support | UEFI |
| Game Index | 4K |
| Sapphire Features |
|
| Accessories Bundled |
|
| AMD Features |
|
| Cooler Type |
|
| Form Factor | 3 slot, ATX Dimension: 320(L)X 120.25(W)X 61.6 (H)mm |
| Power Consumption | 304W Typical Board Power |
| OS | Linux®, Windows® 10, and Windows 11. 64-bit operating system required |
| System Requirement |
|
| Warranty | 3 Years |
| Note** | **Prices, Specifications & Features are subject to change without notice |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.









Reviews
There are no reviews yet.