Sapphire PULSE RX 9060 XT Gaming OC 16GB GDDR6 Graphics Card
₹38,290.00
| SKU | : 11350-03-20G |
|---|---|
| BRAND | : Sapphire |
| MEMORY TYPE | : GDDR6 |
| VRAM | : 16GB |
| GPU | : RX 9060 XT |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Category: Graphics Card
Description
Product Description
SAPPHIRE PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB Graphics Card (11350-03-20G)
- GPU: Boost Clock: Up to 3290 MHz
- GPU: Game Clock: Up to 2700 MHz
- Memory: 16GB/128 bit DDR6. 20Gbps Effective
- Stream Processors: 2048
- AMD RDNA™ 4 Architecture
- Ray Accelerator: 32
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Radeon RX 9060 XT |
| Chipset | Radeon RX 9060 |
| GPU | RX 9060 XT |
| PCI Express | PCI-Express 5.0 x16 |
| Boost Clock | Up to 2970 MHz |
| Memory Clock | 20 Gbps Effective |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 128-bit |
| DirectX Support | 12 Ultimate |
| Ports | 2 x HDMI®1 x DisplayPort™ 2.1a |
| Cooler | Dual Fan |
Reviews (0)
Be the first to review “Sapphire PULSE RX 9060 XT Gaming OC 16GB GDDR6 Graphics Card” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7
₹32,490.00
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7 (WHITE)
₹30,990.00
Zotac RTX 5050 Twin Edge 8GB GDDR6 Graphics Card
₹27,290.00
Inno3D RTX 3060 Twin X2 12GB GDDR6
₹29,500.00
ASUS Dual RX 7600 OC Edition 8GB
₹23,990.00
MSI RTX 3050 Ventus 2X OC 6GB Graphics Card
₹16,440.00
ASRock RX 6500 XT Phantom Gaming D OC 4GB Graphics Card
₹13,390.00
MSI GT 710 2GD3H with 4 HDMI
₹7,090.00









Reviews
There are no reviews yet.