Sapphire PURE RX 9060 XT 16GB GDDR6 Graphics Card
₹39,990.00
| SKU | : 11350-02-20G |
|---|---|
| BRAND | : Sapphire |
| MEMORY TYPE | : GDDR6 |
| VRAM | : 16GB |
| GPU | : RX 9060 XT |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Product Description
- GPU: Boost Clock: Up to 3290 MHz
- GPU: Game Clock: Up to 2700 MHz
- Memory: 16GB/128 bit DDR6. 20 Gbps Effective
- Stream Processors:2048
- AMD RDNA™ 4 Architecture
- Ray Accelerator: 32
| GPU | AMD Radeon™ RX 9060 XT Graphics Card AMD RDNA™ 4 Architecture |
| Engine Clock |
Boost Clock is the maximum frequency achievable on the GPU running bursty workload. Boost clock achievability, frequency, and sustainabilty will vary based on several factors, including but not limited to: thermal conditions and variation in application and workloads. Game Clock is the expected GPU clock when running typical gaming applications, set to typical TGP(Total Graphics Power). Actual individual game clock results may vary. |
| Stream Processors | 2048 |
| Compute Units | 32 CUs (3rd Gen RT + 2nd Gen AI Accelerators) |
| Infinity Cache | 32Mb |
| Ray Accelerators | 32 |
| AI Accelerator | 64 |
| Memory Size / Bus | 16GB/128 bit GDDR6 |
| Memory Clock | 20 Gbps Effective |
| Displays | Maximum 3 Displays |
| Resolution | HDMI®: 7680×4320 DisplayPort™ 2.1a: 7680×4320 |
| Interface | PCI-Express 5.0 x16 |
| Output | 2x HDMI® 1x DisplayPort™ 2.1a |
| BIOS Support | UEFI |
| Game Index | 1440P |
| Sapphire Features |
|
| Accessories Bundled |
|
| AMD Features |
|
| Cooler Type |
|
| Form Factor | 2.3 slot, ATX Dimension: 240(L)X 124(W)X 46.1 (H)mm |
| Power Consumption | 170W Typical Board Power |
| OS | Linux®, Windows® 10, and Windows 11. 64-bit operating system required |
| System Requirement |
|
| Warranty | 3 Years |
| Note** | **Prices, Specifications & Features are subject to change without notice |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Gigabyte RTX 5060 Eagle OC ICE 8GB GDDR7 (WHITE) Graphics Card
Sapphire PULSE RX 9060 XT Gaming OC 8GB GDDR6 Graphics Card
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7
Galax RTX 3060 (1-Click OC) 12GB GDDR6
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 6GB GDDR6
MSI RTX 3050 Ventus 2X OC 6GB Graphics Card
ASRock RX 6500 XT Phantom Gaming D OC 4GB Graphics Card
MSI GT730 4GB
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.