Zotac RTX 5060 Ti AMP 16GB GDDR7 Graphics Card
₹52,590.00
| SKU | : ZT-B50620F-10M |
|---|---|
| BRAND | : Zotac |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 16GB |
| GPU | : RTX 5060 Ti |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Product Description
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Ti 16GB AMP is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 16GB of GDDR7 memory. With a strong factory OC as well as a solid cooling solution, the AMP is ready to take on the latest title releases with smooth framerates and performance.
Feature Highlights:
– Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
– 8-Pin PCIe power connector
– White LED lighting
– SFF-Ready Graphics Card
– Compact dual-fan form factor
– IceStorm 2.0 Cooling
– BladeLink Fans
– FREEZE Fan Stop
– Metal Backplate
– All-new FireStorm Utility
| Specification | |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti GPU |
| CUDA cores | 4608 |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Engine Clock | 2632 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| PCI Express | PCI Express 5.0 x8 |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20
(up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) 1 x HDMI® Connector (Supports 4K 480Hz HDR or 8K 120Hz HDR with DSC, and Gaming VRR as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 600W |
| Power Consumption | 180W |
| Power Input | 1 x 8-pin power input |
| DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | IceStorm 2.0 |
| Slot Size | 2 |
| SLI | No |
| Supported OS | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 220.5mm x 120.25mm x 41.6mm / 8.7″ x 4.7″ x 1.6″ |
| Accessories | User Manual |
| Warranty | Standard Warranty: 3 Years
Extended Warranty: 2 Years Total Warranty: 5 Years Product registration is must to get Extended Warranty. Register product at https://www.zotac.com/in/support#registration |
| Note* | Price, Feature & Specifications Are Subject To Change Without Notice. |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Gigabyte RTX 5060 Eagle OC ICE 8GB GDDR7 (WHITE) Graphics Card
Sapphire PULSE RX 9060 XT Gaming OC 8GB GDDR6 Graphics Card
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7 (WHITE)
Gigabyte RTX 5060 Windforce OC 8GB GDDR7 Graphics Card
Inno3D RTX 3060 Twin X2 12GB GDDR6
ASUS Dual RX 7600 OC Edition 8GB
ASRock RX 550 Phantom Gaming 4GB Graphics Card
MSI GT730 4GB
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.