Zotac RTX 5060 Ti AMP 8GB GDDR7 Graphics Card
₹44,290.00
| SKU | : ZT-B50610F-10M |
|---|---|
| BRAND | : Zotac |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 8GB |
| GPU | : RTX 5060 Ti |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Product Description
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Ti 8GB AMP is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 8GB of GDDR7 memory. With a strong factory OC as well as a solid cooling solution, the AMP is ready to take on the latest title releases with smooth framerates and performance.
Feature Highlights:
– Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
– 8-Pin PCIe power connector
– White LED lighting
– SFF-Ready Graphics Card
– Compact dual-fan form factor
– IceStorm 2.0 Cooling
– BladeLink Fans
– FREEZE Fan Stop
– Metal Backplate
– All-new FireStorm Utility
| Specification | |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti GPU |
| CUDA cores | 4608 |
| Video Memory | 8GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Engine Clock | 2632 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| PCI Express | PCI Express 5.0 x8 |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20
(up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) 1 x HDMI® Connector (Supports 4K 480Hz HDR or 8K 120Hz HDR with DSC, and Gaming VRR as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 600W |
| Power Consumption | 180W |
| Power Input | 1 x 8-pin power input |
| DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | IceStorm 2.0 |
| Slot Size | 2 |
| SLI | No |
| Supported OS | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 220.5mm x 120.25mm x 41.6mm / 8.7″ x 4.7″ x 1.6″ |
| Accessories | User Manual |
| Warranty | |
| Note* | Price, Feature & Specifications Are Subject To Change Without Notice. |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.









Reviews
There are no reviews yet.