Zotac RTX 5060 Ti Twin Edge 16GB GDDR7 Graphics Card
₹49,990.00
| SKU | : ZT-B50620E-10M |
|---|---|
| BRAND | : Zotac |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 16GB |
| GPU | : RTX 5060 Ti |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Product Description
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Ti 16GB Twin Edge is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 16GB of GDDR7 memory. With a solid cooling solution, the Twin Edge is ready to take on the latest title releases with smooth framerates and performance.
Feature Highlights:
– Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
– 8-Pin PCIe power connector
– SFF-Ready Graphics Card
– Compact dual-fan form factor
– IceStorm 2.0 Cooling
– BladeLink Fans
– FREEZE Fan Stop
– Metal Backplate
– All-new FireStorm Utility
| GRAPHICS | |
| Model | ZT-B50620E-10M |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5060 Ti |
| Engine Clock |
|
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 16 GB |
| MEMORY INTERFACE | 128-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | IceStorm 2.0 |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 600W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 4608 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Sapphire PULSE RX 9060 XT Gaming OC 8GB GDDR6 Graphics Card
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7
Gigabyte RTX 5060 Windforce Max OC 8GB GDDR7
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7 (WHITE)
Galax RTX 3050 EX (1-Click OC) 6GB
Inno3D RTX 3050 Twin X2 V2 6GB GDDR6 Graphics Card
MSI GT 710 2GD3H with 4 HDMI
MSI GT730 4GB
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.