Zotac RTX 5060 Twin Edge OC 8GB GDDR7 (WHITE) Graphics Card
| SKU | : ZT-B50600Q-10M |
|---|---|
| BRAND | : Zotac |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 8GB |
| GPU | : RTX 5060 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Product Description
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White Edition is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 8GB of GDDR7 memory. With a factory OC as well as a solid cooling solution, the Twin Edge OC White Edition is ready to take on the latest title releases with smooth framerates and performance.
Feature Highlights:
– Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
– 8-Pin PCIe power connector
– SFF-Ready compact Graphics Card
– Metal Backplate
– BladeLink Fans
– All-new FireStorm Utility
| Category | Specification |
|---|---|
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| CUDA Cores | 3840 |
| Video Memory | 8GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Engine Clock | 2527 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| PCI Express | PCI Express 5.0 x8 |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) |
| 1 x HDMI® (4K 480Hz HDR / 8K 120Hz HDR with DSC, Gaming VRR per HDMI 2.1b Spec) | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 145W |
| Power Input | 1 x 8-pin power input |
| DirectX Support | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Cooling | Air Cooled |
| Slot Size | 2 |
| SLI Support | No |
| Supported OS | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) |
| Card Dimensions | 220.5mm x 120.25mm x 41.6mm (8.7″ x 4.7″ x 1.6″) |
| Accessories | User Manual |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7 (WHITE)
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7 (WHITE)
Zotac RTX 5050 Twin Edge 8GB GDDR6 Graphics Card
Inno3D RTX 3060 Twin X2 12GB GDDR6
Inno3D RTX 3050 Twin X2 V2 6GB GDDR6 Graphics Card
ASRock RX 6500 XT Phantom Gaming D OC 4GB Graphics Card
MSI GT730 4GB
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.