Zotac RTX 5070 Solid OC 12GB GDDR7
₹64,390.00
| SKU | : ZT-B50700J-10P |
|---|---|
| BRAND | : Zotac |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 12GB |
| GPU | : RTX 5070 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 192-bit |
Product Description
Overview:
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC is a high performance, NVIDIA SFF-Ready graphics card that packs a huge punch in a compact form factor. Using NVIDIA’s cutting-edge Blackwell architecture and features like DLSS4 and impressive cooling, the SOLID OC is built tough and hard-hitting for video games and professional workloads.
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- NVIDIA SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- IceStorm 2.0 Cooling with BladeLink Fans and FREEZE Fan Stop
- SPECTRA RGB Lighting
- Metal Backplate and bundled GPU Support Bracket
| GRAPHICS | |
| Model | ZT-B50700J-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5070 |
| Engine Clock | 2542 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY INTERFACE | 192-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 6144 |
| POWER CONNECTORS | 2 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Galax RTX 5060 (1-Click OC) 8GB GDDR7 Graphics Card
Zotac RTX 5060 Twin Edge 8GB GDDR7 Graphics Card
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7 (WHITE)
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7
MSI RTX 3050 Ventus 2X OC 6GB Graphics Card
Gigabyte RTX 3050 Windforce OC 6GB GDDR6 Graphics Card
Galax RTX 3050 EX (1-Click OC) 6GB
MSI GT730 4GB
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.