Lian Li Galahad II LCD ARGB 360mm (White)
₹22,490.00
- Features a 2.88” IPS LCD screen with a 480×480 resolution
- Powered by Asetek 8th Gen Solution with a three-phase motor that goes up to 3600 RPM
- Features screen recording and screen capturing functions to easily display your favorite contents
- Access unique screen effects and layer-by-layer customization through L-Connect 3
- Factory installed ARGB daisy-chainable radiator fans or UNI FAN SL-INF
- 45-degree tubing connector that enables 360-degree rotation of tubes for more installation versatility
Category: CPU Cooler
Description
Specification:
| Product Name | Galahad II LCD |
| Model | GA2ALCD36W |
| Color | White |
| Type | 360mm |
| Pump Solution | Asteck 8th Gen Pump |
| Pump Speed | 3600 RPM |
| Pump Noise | 32.1 dBA |
| Watter Block Dimension | 72.15 x 73.05 x 61.98mm |
| Lcd Display Type | 2.88 Inch IPS |
| Lcd Display Resolution | 480 x 480 pixels |
| Screen Brightness | 500 nits |
| Radiator Dimension | 399.5 x 120 x 30mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Length | 385mm |
| Fan Dimension | 123 x 120 x 25mm |
| Fan Speed | 300~2450 RPM |
| Static Pressure | 3.26 mmH2O (Max.) |
| Airflow | 79.9 CFM (Max.) |
| Acoustic Noise | 30 dB(A) |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing(FDB) |
| Compatible CPU Sockets | Intel: LGA115X/1200/1700
AMD: AM4/AM5 |
Reviews (0)
Be the first to review “Lian Li Galahad II LCD ARGB 360mm (White)” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Antec A400i RGB CPU Air Cooler
₹1,720.00
PWM RGB Silent Fan
Automatic neon colors with 4-pin fan connectors. The maximum airflow can reach up to 72 CFM, providing efficient cooling performance for your CPU.
4 Direct-Touched Copper Heat Pipes
The heat pipes can attach to the surface
directly and enhance cooling.
Easy Installation
The installation will be much
easier with the metal fasten
Deepcool Gammaxx AG200 CPU Air Cooler
₹1,000.00
- The AG200 is a compact single-tower CPU cooler representing a new generation update from the classic GAMMAXX basic coolers with upgraded appearance and efficiency at 100W heat dissipation power.
- Fan Dimensions : 92 × 92 × 25 mm
- Fan Speed : 500~3050 RPM±10% ; Fan Airflow : 36.75 CFM ; Fan Air Pressure : 2.89 mmAq ; Fan Noise : ≤30.5 dB(A)
- 3 Years Manufacturer Warranty
GALAX Hydro Vortex 240R ARGB CPU Liquid Cooler (White)
₹4,850.00
DeepCool Gammaxx LE520 (Black)
₹6,290.00
Features:
POWERFUL HEAT DISSIPATION
Thanks to an efficient micro-channel water block, thickened copper cold plate, and new high-performance ARGB fans, the LE520 achieves excellent heat dissipation of 220W TDP.
NEW SERIES DESIGN
The LE520 features a new series pump with rounded corners, a square shape, bright ARGB, and additional durability. The low pump height of 52mm provides excellent compatibility for various ITX cases.
HIGH-PERFORMANCE ARGB FANS
The included high-performance ARGB fans are vibrant, bright, and support various motherboard syncronizations. The fans provide maximum CFM and static pressure at higher RPMs while maintaining a quiet noise level of below 30dB at lower speeds.
Anti-leak Technology
The LE520 liquid cooler features DeepCool's patented Anti-Leak Technology. The internal valve regulates pressure and will purge it when internal pressure exceeds atmospheric pressure; this leads to a longer useful life while reducing the possibility of leaks.
Simple and Secure
The installation is simple and compatible with the latest mainstream Intel and AMD processors.
Deepcool LE720 360mm ARGB CPU Liquid Cooler/AIO – Black
₹7,750.00
Deepcool Gammaxx AG500 CPU Air Cooler
₹2,490.00
DeepCool Gammaxx LE520 WH (White)
₹7,290.00
Features:
POWERFUL HEAT DISSIPATION
Thanks to an efficient micro-channel water block, thickened copper cold plate, and new high-performance ARGB fans, the LE520 WH achieves excellent heat dissipation of 220W TDP.
NEW SERIES DESIGN
The LE520 WH features a new series pump with rounded corners, a square shape, bright ARGB, and additional durability. The low pump height of 52mm provides excellent compatibility for various ITX cases.
HIGH-PERFORMANCE ARGB FANS
The included high-performance ARGB fans are vibrant, bright, and support various motherboard synchronizations. The fans provide maximum CFM and static pressure at higher RPMs while maintaining a quiet noise level of below 30dB at lower speeds.
Anti-leak Technology
The LE520 WH liquid cooler features DeepCool's patented Anti-Leak Technology. The internal valve regulates pressure and will purge it when internal pressure exceeds atmospheric pressure, this leads to a longer useful life while reducing the possibility of leaks.
Simple and Secure
The installation is simple and compatible with the latest mainstream Intel and AMD processors.
Deepcool AK400 CPU Air Cooler (White)
₹2,850.00









Reviews
There are no reviews yet.