MSI RTX 5060 Ti Gaming Trio OC 16GB GDDR7 Graphics Card
₹59,990.00
| SKU | : G506T-16GTC |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 16GB |
| GPU | : RTX 5060 Ti |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Category: Graphics Card
Description
Product Description
GeForce RTX™ 5060 Ti 16G GAMING TRIO OC
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- Core Clocks:
Extreme Performance: 2662 MHz (MSI Center)
Boost: 2647 MHz - TRI FROZR 4 Thermal Design: Upgraded fans, airflow control, and thermal design deliver superior cooling and quieter operation.
- STORMFORCE Fan: Seven fan blades, claw texturing, and a circular arc are designed for optimal airflow with minimal noise.
- Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred.
- Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management.
- Metal Backplate: A reinforcing metal backplate with airflow vents and thermal pads enhances cooling.
- Wave Curved 4.0: Precision-engineered wave edges with a high-low fin design enhance airflow and reduce turbulence.
- Air Antegrade Fin 2.0: The fins feature a V-shaped cutout and a high-low design at the airflow passthrough to optimize flow efficiency.
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
Specification
| Marketing Name | GeForce RTX™ 5060 Ti 16G GAMING TRIO OC |
| Model Name | G506T-16GTC |
| Graphics Processing Unit | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Ti |
| Interface | PCI Express® Gen 5 x16 (uses x8) |
| Core Clocks | TBD |
| CUDA® Cores | 4608 Units |
| Memory Speed | 28 Gbps |
| Memory | 16GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Output | DisplayPort x 3 (v2.1b) HDMI™ x 1 (v2.1b): up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR |
| HDCP Support | Y |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Connectors | 16-pin x 1 |
| Recommended PSU | TBD |
| Card Dimension (mm) | 300 x 125 x 44 mm |
| Weight (Card / Package) | 839 g / 1345 g |
| DirectX Version Support | 12 Ultimate |
| OpenGL Version Support | 4.6 |
| Maximum Displays | 4 |
| G-SYNC™ Technology | Y |
| Digital Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
Reviews (0)
Be the first to review “MSI RTX 5060 Ti Gaming Trio OC 16GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Galax RTX 5060 (1-Click OC) 8GB GDDR7 Graphics Card
₹30,790.00
Zotac RTX 5060 Twin Edge 8GB GDDR7 Graphics Card
₹32,990.00
Zotac RTX 5050 Twin Edge 8GB GDDR6 Graphics Card
₹27,290.00
MSI RTX 5050 Shadow 2X OC 8GB GDDR6 Graphics Card
₹26,990.00
ASUS Dual RX 7600 OC Edition 8GB
₹23,990.00
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 6GB GDDR6
₹16,990.00
Galax RTX 3050 EX (1-Click OC) 6GB
₹16,549.00
ASRock RX 550 Phantom Gaming 4GB Graphics Card
₹7,390.00









Reviews
There are no reviews yet.