MSI RTX 5070 Shadow 2X OC 12GB GDDR7 Graphics Card
₹59,990.00
| SKU | : G5070-12S2C |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 12GB |
| GPU | : RTX 5070 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 192-bit |
Category: Graphics Card
Description
Product Description
Overview:
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- Core Clocks: Extreme Performance: 2557 MHz (MSI Center) / Boost: 2542 MHz
- TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow.
- Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred.
- Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management.
- Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through.
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
| GRAPHICS | |
| Model | RTX-5070-12G-SHADOW-2X-OC |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5070 |
| Engine Clock |
|
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY INTERFACE | 192-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Dual Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 6144 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 16-pin |
| WARRANTY | 3 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |
Reviews (0)
Be the first to review “MSI RTX 5070 Shadow 2X OC 12GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Zotac RTX 5060 AMP 8GB GDDR7
₹34,490.00
Gigabyte RTX 5060 Windforce OC 8GB GDDR7 Graphics Card
₹31,590.00
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7 (WHITE)
₹30,990.00
Zotac RTX 5050 Twin Edge 8GB GDDR6 Graphics Card
₹27,290.00
Galax RTX 3060 (1-Click OC) 12GB GDDR6
₹24,490.00
Galax RTX 3050 EX (1-Click OC) 6GB
₹16,549.00
Inno3D RTX 3050 Twin X2 V2 6GB GDDR6 Graphics Card
₹15,690.00
MSI GT 710 2GD3H with 4 HDMI
₹7,090.00









Reviews
There are no reviews yet.