MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7
₹32,490.00
| SKU | : G5060-8V2C |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 8GB |
| GPU | : RTX 5060 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bit |
Category: Graphics Card
Description
Product Description
Features:
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Core Clocks: Extreme Performance: 2535 MHz (MSI Center) / Boost: 2527 MHz
- TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow.
- Heat Pipes designed for efficient heat transfer, the heat pipes effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance.
- Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through.
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
Specifications:
| Model | RTX-5060-8G-VENTUS-2X-OC |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5060 |
| Engine Clock |
|
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 8 GB |
| MEMORY INTERFACE | 128-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Dual-Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 550W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 3840 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 8-pin |
| WARRANTY | 3 Years |
Reviews (0)
Be the first to review “MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Zotac RTX 5060 Twin Edge OC 8GB GDDR7 (WHITE) Graphics Card
Gigabyte RX 9060 XT Gaming OC 8GB GDDR6 Graphics Card
₹33,990.00
Zotac RTX 5060 Twin Edge 8GB GDDR7 Graphics Card
₹32,990.00
ASRock RX 9060 XT Challenger OC 8GB GDDR6 Graphics Card
₹32,990.00
Gigabyte RTX 5060 Windforce Max OC 8GB GDDR7
₹32,390.00
MSI RTX 5050 Shadow 2X OC 8GB GDDR6 Graphics Card
₹26,990.00
ASUS Dual RX 7600 OC Edition 8GB
₹23,990.00
Inno3D RTX 3050 Twin X2 V2 6GB GDDR6 Graphics Card
₹15,690.00









Reviews
There are no reviews yet.