Zotac RTX 5070 Twin Edge 12GB GDDR7 Graphics Card
₹60,790.00
| SKU | : ZT-B50700E-10P |
|---|---|
| BRAND | : Zotac |
| MEMORY TYPE | : GDDR7 |
| VRAM | : 12GB |
| GPU | : RTX 5070 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 192-bit |
Product Description
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 12GB of GDDR7 memory. Compact yet powerful, the Twin Edge is ready to take on both gaming and AI workloads with its impressive performance.
Feature Highlights:
– Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
– NVIDIA SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
– Compact dual-fan form factor
– IceStorm 2.0 Cooling
– BladeLink Fans
– FREEZE Fan Stop
– Metal Backplate
– Power Safety Light
– All-new FireStorm Utility
| GRAPHICS | |
| Model | ZT-B50700E-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU |
| Engine Clock | 2512 MHz |
| PCI EXPRESS | PCI Express 5.0 x16 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY INTERFACE | 192-bit |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| RESOLUTION | |
| COOLER | IceStorm 2.0 |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 750W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 6144 |
| POWER CONNECTORS | |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Zotac RTX 5060 AMP 8GB GDDR7
Zotac RTX 5060 Twin Edge OC 8GB GDDR7 Graphics Card
Zotac RTX 5060 Twin Edge 8GB GDDR7 Graphics Card
MSI RTX 5060 Ventus 2X OC 8GB GDDR7
Inno3D RTX 5060 Twin X2 OC 8GB GDDR7 (WHITE)
MSI RTX 5050 Shadow 2X OC 8GB GDDR6 Graphics Card
Inno3D RTX 3060 Twin X2 12GB GDDR6
MSI GT730 4GB
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNE
- Equipped with 8 GB of GDDR6 memory and a 128-bit memory interface, this graphic card offers blazing-fast speeds and unparalleled visual fidelity. Additionally, with its PCI-E x4 interface, this graphic card is compatible with a wide range of systems and offers lightning-fast data transfer rates.
- DVI CONNECTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
- CTORS: 1,Max Resolution: 2560 x 1600 @60 Hz, D-SUB CONNECTORS, HDMI CONNECTORS: (version 1.4a) Max Resolution: 1920 x 1080 @60 Hz
| SKU | : N730-4GD3V2 |
|---|---|
| BRAND | : MSI |
| MEMORY TYPE | : DDR3 |
| VRAM | : 4GB |
| GPU | : GT 730 |
|---|---|
| MEMORY INTERFACE | : 128-bits |









Reviews
There are no reviews yet.