View cart “Intel Core I3-12100F” has been added to your cart.
Ryzen 7 8700F
₹25,500.00
- SeriesRyzen 7
- CORES8 Cores
- THREADS16 Threads
- SocketAM5
- SPEED4.1 GHz
- SPEED (TURBO)5 GHz
- CACHE24 MB
- MAX MEMORY SUPPORT256 GB
- INTEGRATED GRAPHICSNo
- INCLUDED CPU COOLERYes
- UNLOCKEDYes
- TDP65W
Categories: AMD Processor, Processor
Description
Specifications:
| Model | AMD Ryzen 7 8700F |
| P/N | 100-100001590BOX |
| Family | Ryzen |
| Series | Ryzen 8000 Series |
| Form Factor | Desktops |
| AMD PRO Technologies | No |
| Consumer Use | Yes |
| Architecture | Zen 4 |
| # of CPU Cores | 8 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| # of Threads | 16 |
| Max. Boost Clock | Up to 5 GHz |
| Base Clock | 4.1 GHz |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
| Default TDP | 65W |
| AMD Configurable TDP (cTDP) | 45-65W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 4nm FinFET |
| CPU Compute Die (CCD) Size | 178mm² |
| Package Die Count | 1 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| AMD EXPO Memory Overclocking Technology | Yes |
| Precision Boost Overdrive | Yes |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | Yes |
| AMD Ryzen Master Support | Yes |
| CPU Socket | AM5 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES , AMD-V , AVX , AVX2 , AVX512 , FMA3 , MMX-plus , SHA , SSE , SSE2 , SSE3 , SSSE3 , SSE4.1 , SSE4.2 , SSE4A , x86-64 |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| OS Support | Windows 11 – 64-Bit Edition , Windows 10 – 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Connectivity | |
| Native USB 4 (40Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports | 2 |
| Native USB 2.0 (480Mbps) Ports | 1 |
| PCI Express Version | PCIe 4.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 20 , 16 |
| NVMe Support | Boot , RAID0 , RAID1 |
| System Memory Type | DDR5 |
| Memory Channels | 2 |
| Max. Memory | 256 GB |
| System Memory Subtype | UDIMM |
| Max Memory Speed | 2x1R DDR5-5200 2x2R DDR5-5200 4x1R DDR5-3600 4x2R DDR5-3600 |
| Graphics Capabilities | |
| Graphics Model | Discrete Graphics Card Required |
| AMD SmartAccess Memory | Available |
| AI Engine Capabilities | |
| Brand Name | AMD Ryzen AI |
| AMD Ryzen AI | Available when paired with a compatible Radeon graphics card with AI acceleration |
| Performance | Up to 16 TOPS |
| Security, Virtualization, and Manageability | |
| AMD Enhanced Virus Protection (NX bit) | Yes |
Reviews (0)
Be the first to review “Ryzen 7 8700F” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Intel Core i5-12400 Desktop Processor
₹16,500.00
AMD Ryzen 5 5600X Processor
₹11,600.00
AMD Ryzen 5 3600
₹9,397.00
Intel Core i7 -12700K
₹23,500.00
About this item
- Intel® Core® i7 3.60 GHz processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- 11 MB L2 and 25 MB L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power









Reviews
There are no reviews yet.