Samsung 990 EVO 2TB M.2 NVMe Gen4 SSD
₹29,000.00
- CAPACITY2TB
- SERIES990 EVO
- FORM FACTORM.2
Categories: SSD, Storage Drive
Description
Specification:
| P/N | MZ-V9E2T0BW |
| Model | 990 EVO NVMe M.2 SSD |
| Capacity | 2TB |
| General Feature | |
| Application | Client PCs |
| Capacity | 2,000GB (1GB=1 Billion byte by IDEMA) * Actual usable capacity may be less (due to formatting, partitioning, operating system, applications or otherwise) |
| Form Factor | M.2 (2280) |
| Interface | PCIe® 4.0 x4 / 5.0 x2 NVMe™ 2.0 |
| Dimension (WxHxD) | 80 x 22 x 2.38 mm |
| Weight | Max 9.0g Weight |
| Storage Memory | Samsung V-NAND TLC |
| Controller | Samsung in-house Controller |
| Cache Memory | HMB(Host Memory Buffer) |
| Special Feature | |
| TRIM Support | Supported |
| S.M.A.R.T Support | Supported |
| GC (Garbage Collection) | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256-bit Encryption (Class 0)TCG/Opal IEEE1667 (Encrypted drive) |
| WWN Support | Not supported |
| Device Sleep Mode Support | Yes |
| Performance | |
| Sequential Read | Up to 5,000 MB/s * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Sequential Write | Up to 4,200 MB/s * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Read (4KB, QD32) | Up to 700,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Write (4KB, QD32) | Up to 800,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Read (4KB, QD1) | Up to 20,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Write (4KB, QD1) | Up to 90,000 IOPS * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Environment | |
| Average Power Consumption (system level) | *Average: Read 5.5 W / Write 4.7 W* Actual power consumption may vary depending on system hardware & configuration |
| Power consumption (Idle) | Typical 60 mW * Actual power consumption may vary depending on system hardware & configuration |
| Power Consumption (Device Sleep) | Typical 5 mW * Actual power consumption may vary depending on system hardware & configuration |
| Allowable Voltage | 3.3 V ± 5 % Allowable voltage |
| Reliability (MTBF) | 1.5 Million Hours Reliability (MTBF) |
| Operating Temperature | 0 – 70 ℃ Operating Temperature |
| Shock | 1,500 G & 0.5 ms (Half sine) |
| Accessories | |
| Installation Kit | Not Available |
| Software | |
| Management SW | Magician Software for SSD management |
| Warranty | 5-year Limited Warrantyor 1200 TBW Limited Warranty |
Reviews (0)
Be the first to review “Samsung 990 EVO 2TB M.2 NVMe Gen4 SSD” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
XPG 256GB M.2 Nvme ADATA S5
₹5,000.00
About this item
- Check out the buying guide in videos section
- Up to 4 times faster than SATA : Read/write speeds of up to 2100/1500MB/s
- M.2 2280 Form Factor : Supports the latest Intel and AMD platforms and offers easy cable-free installation
- The GAMMIX S5 utilizes LDPC (Low-Density Parity-Check) error correcting code technology to detect and fix a wider range of data errors for more reliable data transfers and a longer product lifespan
- Warranty: 5-year warranty, For Service Center please visit Adata Website> support>RMA service> Service center
XPG GAMMIX S70 Blade M.2 NVME 1TB PCIe Gen4x4
₹12,800.00
Features:
XPG GAMMIX S70 BLADE PCIe Gen4x4 M.2 2280 Solid State Drive
- Speed Ahead with PCIe 4.0
- Cool in the Heat of Battle
- Perfect for Compact and Thin Devices
- Works with PS5
- Compliant with NVMe 1.4
- Boosting Your Performance
- The Ultimate Game Cache
- Security and Integrity
- 5-Year Warranty
- The product can be purchased bundled with or without a heatsink
WD Green 250 GB
₹4,000.00
Features:
NVMe Power is Now Within Reach
Experience fast performance with cost-effective NVMe technology that outperforms traditional SATA drives.
Help Protect Your Data
Because there are no moving parts, solid-state drives help to protect your data against day-to-day bumps or drops.
A Quick Upgrade
Upgrading your system is simple with the slim M.2 2280 form factor. All you need is an NVMe slot and about 10 minutes to unlock 250GB of SSD storage.
Monitor Your Drive's Health
The Western Digital SSD Dashboard is free, downloadable software that monitors current performance, space availability, temperature and more to help ensure peak performance.
More Room for What’s Important
The WD Green SN350 NVMe SSD offers several choices of capacities up to 250GB.
Be Confident in Your Choice
Western Digital is a name you can trust. With a 3-year limited warranty, you can rest assured in your choice of a WD Green SN350 NVMe SSD.
Seagate 2 TB Internal Hard Disk 7200 RPM
₹5,250.00
25 Pre Installed Games
- Max - The Curse of Brotherhood
- Battelfield 1
- Fry Cry 4
- Forza Horizon 3
- Fry Cry 6
- Assetto Corsa
- Assassin's Creed Valhalla
- Assassin's Creed Odyssey
- Batman Arkham Origin
- Call of Duty Black Ops Cold War
- Call of Duty WWII
- Call of Duty WWII-Reloaded
- Crysis 3
- Days Gone
- Hitman
- Marvels Spiderman Remastered
- Marvels Spiderman Miles Morales
- Need For Speed Hot Pursuit
- Need For Speed Rivals
- Need For Speed Run
- No Man's Sky
- Prototype 2
- Sniper Elite 4
- The Witcher 3 Wild Hint
- Tom Clancy's Ghost Recon - Wildlands
Crucial P3 Plus 1TB NVMe M.2 SSD
₹11,800.00
Colorful SL300 128 GB SSD
₹2,700.00
Samsung 970 1TB EVO PLUS
₹13,500.00
About this item
- Sequential Read speeds up to 3,500MB/s. Performance varies based on system hardware and configuration
- Interface : PCIe 3.0 NVMe (PCIe Gen 3.0 x 4)
- Form Factor : M.2 (2280)
- 5-Year Limited Warranty or 600 TBW Limited Warranty. Contact :1800 30 7267864
- Designed for gamers, Mainstream PC users, Value maximizers









Reviews
There are no reviews yet.