Western Digital Blue 1TB 7200 RPM
₹9,400.00
| Digital Storage Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Connector Type | Wired |
| Brand | Western Digital |
| Special Feature | Shock Resistant |
| Hard Disk Form Factor | 3.5 Inches |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Compatible Devices | Desktop |
| Colour | Blue |
| Hard Disk Size | 1 TB |
Category: SSD
Description
About this item
- Upgrade and backup with ease
- Future-proof storage
- Improve PC performance
- 1TB capacity
- 3.5-inch internal hard drive
- 64MB buffer size
- 7200 RPM Class
Additional information
| Weight | 43500 kg |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “Western Digital Blue 1TB 7200 RPM” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Crucial P3 PLUS 4TB NVMe M.2 SSD GEN 4
₹38,000.00
Samsung 990 PRO SSD 1TB NVMe M.2 SSD
₹19,000.00
Western Digital WD Blue SN580 PCIe Gen 4 NVMe SSD 500GB
₹6,000.00
| Digital Storage Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Connectivity Technology | PCIe |
| Brand | Western Digital |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Laptop, Gaming Console, Desktop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Colour | Blue |
| Hard Disk Size | 500 GB |
XPG GAMMIX S70 Blade M.2 NVME 1TB PCIe Gen4x4
₹12,800.00
Features:
XPG GAMMIX S70 BLADE PCIe Gen4x4 M.2 2280 Solid State Drive
- Speed Ahead with PCIe 4.0
- Cool in the Heat of Battle
- Perfect for Compact and Thin Devices
- Works with PS5
- Compliant with NVMe 1.4
- Boosting Your Performance
- The Ultimate Game Cache
- Security and Integrity
- 5-Year Warranty
- The product can be purchased bundled with or without a heatsink
WD Blue SN580 1TB NVME GEN 4
₹15,700.00
Features:
- Boost productivity or design creatives effortlessly by upgrading to PCIe Gen 4.0 SSDs with up to 4,150 MB/s read speeds
- Make light work of heavy files with Western Digital®’s nCache™ 4.0 technology enabling blistering fast copying of large files or media assets
- With up to 1TB of storage on a slim M.2 2280 form-factor, applications, data, and media such as photos, 4K videos, and music can be stored on the same drive
- Keep creating uninterrupted when you’re in the zone or on the go with low-power storage to maximize your laptop’s battery life
- NVMe delivers application responsiveness while multitasking between projects with large and complex workflows
- Western Digital’s 5-year limited warranty for peace of mind reliability
CRUCIAL T500 2 TB NVME GEN 4
₹24,500.00
About this item
- LIGHTNING SPEEDS: Get incredible performance with sequential reads/writes up to 7,400/7,000MB/s and random read/writes up to 1.18M/1.44M IOPs
- PS5 READY: Heatsink version is easy to install in your PlayStation 5 (non-heatsink option also available)
- ULTIMATE GAMING: Load games up to 16% faster and get faster texture renders and less CPU utilization with Microsoft DirectStorage
- CONTENT CREATION: Get up to 42% faster performance in content creation apps, run heavy workloads, and render photos or videos faster
- ADOBE CREATIVE CLOUD: Get one month of Adobe Creative Cloud All-Apps plan on us when you purchase and register the Crucial T500 SSD10
Western Digital 2Tb My Passport Portable HDD
₹7,400.00
| Digital Storage Capacity | 2 TB |
| Hard Disk Interface | USB 1.1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand | Western Digital |
| Special Feature | Password protection, Portable, Shock Resistant |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Laptop |
| Installation Type | External Hard Drive |
| Colour | Black |
Western Digital Black SN850X 1TB M.2 NVMe Gen4 Internal SSD
₹12,500.00









Reviews
There are no reviews yet.