ViewSonic VA2209-H | 22 Inch 1080p 100Hz IPS
₹5,990.00
| Brand | ViewSonic |
| Screen Size | 22 Inches |
| Resolution | FHD 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Matte |
About this item
- The optimal screen performance and comfortable viewing without tearing or stuttering is delivered through Variable Refresh Rate, eye-care technology, and various ViewMode presets
- Borderless Design : Three side Borderless Design provides sleeker look that delivers aesthetic and seamless multi-monitor capabilities
- Full HD 1080p Monitor: 22” Full HD SuperClear IPS with 1920 x 1080 resolution, Eye-Care, Flicker Free, 250 nits brightness, 16.7 Million Colors and 104%sRGB NTSC Color Gamut
- Low Energy Consumption : Designed for energy efficiency in mind, ViewSonic’s Eco Mode results in a smaller carbon footprint and reduced office overhead costs.
- Extraordinary Wide-angle Vision : Enjoy vivid colors with consistent brightness and amazing accuracy no matter the vantage point. SuperClear IPS monitor features ultra-wide 178-degree vertical and horizontal viewing angles
- Adaptive Sync Delivers Smooth, Continuous Visuals : Adaptive Sync technology eliminates screen tearing and choppy frame rates for smooth, seamless visuals in every scene.
- Eye Care : Reduce your eye strain and keep your eyes feeling fresh. Flicker-Free technology and a Blue Light Filter eliminate screen flickering from extended viewing periods.
- ViewMode: Game/Movie/Web/Text/Mono
Category: Monitor
Description
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic, ViewSonic, ViewSonic International, 192, Lien Chen Road Zhonghe Dist. New Taipei City 235 Taiwan, R. O. C. |
| Colour | Black |
| Item Height | 38 Centimeters |
| Item Width | 50 Centimeters |
| Standing screen display size | 22 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 4.1 x 50 x 38 cm; 2.5 kg |
| Item model number | VA2209-H |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 220 Volts |
| Included Components | Monitor |
| Manufacturer | ViewSonic |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2 kg 500 g |
Reviews (0)
Be the first to review “ViewSonic VA2209-H | 22 Inch 1080p 100Hz IPS” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
LG 22MP400-B | 22″ 1080p 60Hz VA 5ms
₹7,200.00
BenQ MOBIUZ EX2710Q | 27″ 1440p (2K) 165Hz IPS 1ms
₹30,799.00
LG 27UL500 | 27″ 2160p (4K) 60Hz IPS 5ms
₹24,599.00
LG 27GN800-B | 27″ 1440p 144Hz IPS 1ms
₹25,990.00
Samsung Odyssey G4 | 25″ 1080p 240Hz IPS 1ms
₹21,390.00
| Screen Size | 25 Inches |
| Display Resolution Maximum | 1,920 x 1,080 Pixels |
| Brand | Samsung |
| Special Feature | Accessory included - Power Cable (1.5M), HDMI Cable, Eco Light Sensor|| Eye Saver Mode|| Flicker Free|| FreeSync Premium|| G-Sync Compatible|| Off Timer Plus|| Refresh Rate Optimizor|| Super Arena Gaming UX|| Ultrawide Game View||Accessory included - Power Cable (1.5M), HDMI Cable, Eco Light Sensor|| Eye Saver Mode|| Flicker Free|| FreeSync Premium|| G-Sync Compatible|| Off Timer Plus||… See more |
| Refresh Rate | 240 Hz |
BenQ MOBIUZ EX240N | 24″ 1080p 165Hz VA 1ms
₹13,200.00
Acer HA220Q (White) | 21.5″ 1080p 75Hz IPS 1ms
₹10,790.00
LG 19M38HB | 19″ 720P 60Hz TN 5ms
₹6,890.00









Reviews
There are no reviews yet.