| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic, ViewSonic, ViewSonic International, 192, Lien Chen Road Zhonghe Dist. New Taipei City 235 Taiwan, R. O. C. |
| Series | VX2779-HD-PRO |
| Colour | Black |
| Item Height | 45.4 Centimeters |
| Item Width | 61.5 Centimeters |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 18.2 x 61.5 x 45.4 cm; 4.1 kg |
| Item model number | VX2779-HD-PRO |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Voltage | 240 |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | Monitor,1.5 Meter DisplayPort Cable,2x HDMI,Quick Start Guide,,,,,,, |
| Manufacturer | ViewSonic |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 4 kg 100 g |
View cart “Punta Evalia 15 inch XGA LED Monitor” has been added to your cart.
Back to products
Gigabyte B760M H DDR4
₹8,490.00
ViewSonic VX2779-HD-PRO | 27 Inch 1080p 180Hz IPS
₹11,390.00
| Brand | ViewSonic |
| Screen Size | 27 Inches |
| Resolution | FHD 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Matte |
About this item
- Display – 27″ (68.58 Cm ) Full HD Monitor (1920 x 1080) with SuperClear IPS panel which ensures a sharp and smooth gameplay experience, even at the highest settings,
- HDR 10 format and sRGB 104%, having wide view angle of 178 Degrees with 250 nits Brightness.
- 1Ms Response Time – 1 ms response time ensures ultra-fast, seamless interactions that is lag free
- 180Hz refresh rate which means that even when the action heats up, your gameplay will be smooth and lag-free, 0.5MS Response time for for blur free gaming
- Connectivity Options – 2 x 1.4 HDMI 1 x Display Ports, 1 – 3.5mm Audio Out.
Category: Monitor
Description
Technical Details
Reviews (0)
Be the first to review “ViewSonic VX2779-HD-PRO | 27 Inch 1080p 180Hz IPS” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Acer Nitro VG240YS | 24″ 1080p 165Hz IPS 1ms
₹11,000.00
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Brand | Acer |
| Special Feature | Wall Mountable, Swivel Adjustment, Frameless, Tilt Adjustment, Thin Bezel, Flicker-Free, Built-In SpeakersWall Mountable, Swivel Adjustment, Frameless, Tilt Adjustment, Thin Bezel, Flicker-Free, Built-In Spea… See more |
| Refresh Rate | 165 Hz |
Samsung Odyssey G5 | 27″ Curved 1440p 144Hz VA 1ms
₹23,250.00
Samsung LC24RG50FZWXXL | 24″ 1080p 144Hz VA 4ms Curved
₹14,490.00
LG 22MP400-B | 22″ 1080p 60Hz VA 5ms
₹7,200.00
BenQ MOBIUZ EX2710Q | 27″ 1440p (2K) 165Hz IPS 1ms
₹30,799.00
BenQ PD2500Q 100% SRGB Designer | 25″ 1440p (2K) 60Hz IPS 4ms
₹25,990.00
LG 27MP400-B | 27″ 1080p 75Hz IPS 5ms
₹11,500.00
LG 24MP60G-B | 24″ 1080p 75Hz IPS 1ms
₹10,500.00









Reviews
There are no reviews yet.