WD Blue SN580 1TB NVME GEN 4
₹15,700.00
Gigabyte H610M-S2 DDR4 Ultra Durable
₹6,350.00
XPG GAMMIX S70 Blade M.2 NVME 1TB PCIe Gen4x4
₹12,800.00
Features:
XPG GAMMIX S70 BLADE PCIe Gen4x4 M.2 2280 Solid State Drive
- Speed Ahead with PCIe 4.0
- Cool in the Heat of Battle
- Perfect for Compact and Thin Devices
- Works with PS5
- Compliant with NVMe 1.4
- Boosting Your Performance
- The Ultimate Game Cache
- Security and Integrity
- 5-Year Warranty
- The product can be purchased bundled with or without a heatsink
Categories: SSD, Storage Drive
Description
Specifications:
| Capacity | 1TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Controller | Innogrit IG5236 |
| Dimensions (L x W x H) |
|
| Weight | 10g / 0.35oz (with heatsink), 7g / 0.24oz (without heatsink) |
| Interface | PCIe Gen4x4 |
| Sequential Read (Max*) | Up to 7400MB/s (PC/Laptop) |
| Sequential Write (Max*) | Up to 5500MB/s |
| 4KB Random Read IOPS(Max*) | Up to 350K |
| 4KB Random Write IOPS(Max*) | Up to 720K |
| Operating Temperature | 0°C – 70°C |
| Storage Temperature | -40°C – 85°C |
| Shock Resistance | 1500G / 0.5ms |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Terabytes Written (TBW)(Max Capacity*) | 740TB |
| Warranty | 5-year limited warranty |
| Special Note |
|
Reviews (0)
Be the first to review “XPG GAMMIX S70 Blade M.2 NVME 1TB PCIe Gen4x4” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
4 TB WD 7200RPM hardisk
₹7,490.00
1TB WD 7200RPM Hardisk
₹3,750.00
Crucial P3 500GB M.2 NVMe
₹6,500.00
| Digital Storage Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Connector Type | SATA |
| Brand | Crucial |
| Special Feature | Launching with Micron 176-layer NAND5 |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Desktop |
| Hard Disk Size | 500 GB |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
Western Digital WD Blue SN570 NVMe 500GB, Upto 3000MB/s
₹7,500.00
| Digital Storage Capacity | 500GB |
| Connectivity Technology | SATA |
| Brand | Western Digital |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop |
| Colour | Blue |
| Hard Disk Size | 500GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal, Business |
| Included Components | WD SN570 SSD |
| Read Speed | 3500 Megabytes Per Second |
Crucial P3 PLUS 4TB NVMe M.2 SSD GEN 4
₹38,000.00
XPG Adata SX6000 Pro 512GB PCIe Gen3 NVMe M.2 SSD
₹7,300.00
Seagate 2 TB Internal Hard Disk 7200 RPM
₹5,250.00
25 Pre Installed Games
- Max - The Curse of Brotherhood
- Battelfield 1
- Fry Cry 4
- Forza Horizon 3
- Fry Cry 6
- Assetto Corsa
- Assassin's Creed Valhalla
- Assassin's Creed Odyssey
- Batman Arkham Origin
- Call of Duty Black Ops Cold War
- Call of Duty WWII
- Call of Duty WWII-Reloaded
- Crysis 3
- Days Gone
- Hitman
- Marvels Spiderman Remastered
- Marvels Spiderman Miles Morales
- Need For Speed Hot Pursuit
- Need For Speed Rivals
- Need For Speed Run
- No Man's Sky
- Prototype 2
- Sniper Elite 4
- The Witcher 3 Wild Hint
- Tom Clancy's Ghost Recon - Wildlands
Samsung 970 1TB EVO PLUS
₹13,500.00
About this item
- Sequential Read speeds up to 3,500MB/s. Performance varies based on system hardware and configuration
- Interface : PCIe 3.0 NVMe (PCIe Gen 3.0 x 4)
- Form Factor : M.2 (2280)
- 5-Year Limited Warranty or 600 TBW Limited Warranty. Contact :1800 30 7267864
- Designed for gamers, Mainstream PC users, Value maximizers









Reviews
There are no reviews yet.