View cart “Consistent M.2 NVMe 512GB GEN 4” has been added to your cart.
WD Blue SN580 1TB NVME GEN 4
₹15,700.00
Features:
- Boost productivity or design creatives effortlessly by upgrading to PCIe
Gen 4.0 SSDs with up to 4,150 MB/s read speeds - Make light work of heavy files with Western Digital®’s nCache™ 4.0
technology enabling blistering fast copying of large files or media assets - With up to 1TB of storage on a slim M.2 2280 form-factor, applications, data, and media such as photos, 4K videos, and music can be stored
on the same drive - Keep creating uninterrupted when you’re in the zone or on the go with low-power storage to maximize your laptop’s battery life
- NVMe delivers application responsiveness while multitasking between projects with large and complex workflows
- Western Digital’s 5-year limited warranty for peace of mind reliability
Categories: SSD, Storage Drive
Description
Specifications:
| Model Number | WDS100T3B0E |
| Interface | PCIe Gen4 NVMe 1.4b |
| NAND Type | WDC TLC |
| Performance | |
| Sequential Read (MB/s) up to (Queues = 32, Threads = 1) |
4,150 |
| Sequential Write (MB/s) up to (Queues = 32, Threads = 1) |
4,150 |
| Random Read 4KB IOPS up to (Queues=32, Threads=16) |
600K |
| Random Write 4KB IOPS up to (Queues=32, Threads=16) |
750K |
| Endurance (TBW) | 600 |
| Power | |
| Average Active Power | 65mW |
| Sleep (PS5) | 3.3mW |
| Reliability | |
| MTTF (hours) | 1.5M |
| Security | TCG Pyrite 2.01; ATA Security Passthrough over NVMe |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 32°F to 185°F (0°C to 85°C) |
| Non-operating Temperatures | -40°F to 185°F (-40°C to 85°C) |
| Operating Vibration | 5.0 gRMS, 10–2000 Hz, 3 axes |
| Non-Operating Vibration | 4.9 gRMS, 7–800 Hz, 3 axes |
| Shock | 1,500G @ 0.5 ms half sine |
| Certifications | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CE, FCC, KCC, Morocco, RCM, TUV, UL, VCCI |
| Physical Dimensions | |
| Form Factor | M.2 2280-S3-M (M key, Single Side Assembly) |
| Length | 80 ± 0.15mm |
| Width | 22 ± 0.15mm |
| Height | 2.38mm |
| Weight | 5.5g ±.5g |
Reviews (0)
Be the first to review “WD Blue SN580 1TB NVME GEN 4” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Consistent M.2 NVMe 512GB GEN 4
₹6,850.00
Samsung 990 PRO SSD 1TB NVMe M.2 SSD
₹19,000.00
XPG Adata SX6000 Pro 512GB PCIe Gen3 NVMe M.2 SSD
₹7,300.00
WD Green 250 GB
₹4,000.00
Features:
NVMe Power is Now Within Reach
Experience fast performance with cost-effective NVMe technology that outperforms traditional SATA drives.
Help Protect Your Data
Because there are no moving parts, solid-state drives help to protect your data against day-to-day bumps or drops.
A Quick Upgrade
Upgrading your system is simple with the slim M.2 2280 form factor. All you need is an NVMe slot and about 10 minutes to unlock 250GB of SSD storage.
Monitor Your Drive's Health
The Western Digital SSD Dashboard is free, downloadable software that monitors current performance, space availability, temperature and more to help ensure peak performance.
More Room for What’s Important
The WD Green SN350 NVMe SSD offers several choices of capacities up to 250GB.
Be Confident in Your Choice
Western Digital is a name you can trust. With a 3-year limited warranty, you can rest assured in your choice of a WD Green SN350 NVMe SSD.
Seagate 2 TB Internal Hard Disk 7200 RPM
₹5,250.00
25 Pre Installed Games
- Max - The Curse of Brotherhood
- Battelfield 1
- Fry Cry 4
- Forza Horizon 3
- Fry Cry 6
- Assetto Corsa
- Assassin's Creed Valhalla
- Assassin's Creed Odyssey
- Batman Arkham Origin
- Call of Duty Black Ops Cold War
- Call of Duty WWII
- Call of Duty WWII-Reloaded
- Crysis 3
- Days Gone
- Hitman
- Marvels Spiderman Remastered
- Marvels Spiderman Miles Morales
- Need For Speed Hot Pursuit
- Need For Speed Rivals
- Need For Speed Run
- No Man's Sky
- Prototype 2
- Sniper Elite 4
- The Witcher 3 Wild Hint
- Tom Clancy's Ghost Recon - Wildlands
Colorful SL300 128 GB SSD
₹2,700.00
Seagate Expansion 2TB External HDD
₹6,250.00
| Digital Storage Capacity | 2 TB |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Connectivity Technology | USB |
| Brand | Seagate |
| Special Feature | Portable, Data Recovery Service |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop |
| Installation Type | External Hard Drive |
| Colour | Black |
Crucial P5 Plus 1TB PCIe 4.0 3D NAND NVMe M.2 SSD, up to 6600MB/s
₹13,500.00









Reviews
There are no reviews yet.