View cart “Seagate Expansion 2TB External HDD” has been added to your cart.
WD Blue SN580 1TB NVME GEN 4
₹15,700.00
Features:
- Boost productivity or design creatives effortlessly by upgrading to PCIe
Gen 4.0 SSDs with up to 4,150 MB/s read speeds - Make light work of heavy files with Western Digital®’s nCache™ 4.0
technology enabling blistering fast copying of large files or media assets - With up to 1TB of storage on a slim M.2 2280 form-factor, applications, data, and media such as photos, 4K videos, and music can be stored
on the same drive - Keep creating uninterrupted when you’re in the zone or on the go with low-power storage to maximize your laptop’s battery life
- NVMe delivers application responsiveness while multitasking between projects with large and complex workflows
- Western Digital’s 5-year limited warranty for peace of mind reliability
Categories: SSD, Storage Drive
Description
Specifications:
| Model Number | WDS100T3B0E |
| Interface | PCIe Gen4 NVMe 1.4b |
| NAND Type | WDC TLC |
| Performance | |
| Sequential Read (MB/s) up to (Queues = 32, Threads = 1) |
4,150 |
| Sequential Write (MB/s) up to (Queues = 32, Threads = 1) |
4,150 |
| Random Read 4KB IOPS up to (Queues=32, Threads=16) |
600K |
| Random Write 4KB IOPS up to (Queues=32, Threads=16) |
750K |
| Endurance (TBW) | 600 |
| Power | |
| Average Active Power | 65mW |
| Sleep (PS5) | 3.3mW |
| Reliability | |
| MTTF (hours) | 1.5M |
| Security | TCG Pyrite 2.01; ATA Security Passthrough over NVMe |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 32°F to 185°F (0°C to 85°C) |
| Non-operating Temperatures | -40°F to 185°F (-40°C to 85°C) |
| Operating Vibration | 5.0 gRMS, 10–2000 Hz, 3 axes |
| Non-Operating Vibration | 4.9 gRMS, 7–800 Hz, 3 axes |
| Shock | 1,500G @ 0.5 ms half sine |
| Certifications | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CE, FCC, KCC, Morocco, RCM, TUV, UL, VCCI |
| Physical Dimensions | |
| Form Factor | M.2 2280-S3-M (M key, Single Side Assembly) |
| Length | 80 ± 0.15mm |
| Width | 22 ± 0.15mm |
| Height | 2.38mm |
| Weight | 5.5g ±.5g |
Reviews (0)
Be the first to review “WD Blue SN580 1TB NVME GEN 4” Cancel reply
Shipping & Delivery


MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum.
Related products
Western Digital WD Blue SN570 NVMe 500GB, Upto 3000MB/s
₹7,500.00
| Digital Storage Capacity | 500GB |
| Connectivity Technology | SATA |
| Brand | Western Digital |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop |
| Colour | Blue |
| Hard Disk Size | 500GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal, Business |
| Included Components | WD SN570 SSD |
| Read Speed | 3500 Megabytes Per Second |
Seagate 2TB Hardisk 7200 RPM
₹5,250.00
| Digital Storage Capacity | 2 TB |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Connectivity Technology | SATA |
| Brand | Seagate |
| Special Feature | Backward Compatible |
| Hard Disk Form Factor | 3.5 Inches |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Compatible Devices | PC, Gaming Console, Desktop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Colour | white |
Samsung 990 PRO SSD 1TB NVMe M.2 SSD
₹19,000.00
XPG Adata SX6000 Pro 512GB PCIe Gen3 NVMe M.2 SSD
₹7,300.00
Western Digital WD Blue SN580 PCIe Gen 4 NVMe SSD 500GB
₹6,000.00
| Digital Storage Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Connectivity Technology | PCIe |
| Brand | Western Digital |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Laptop, Gaming Console, Desktop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Colour | Blue |
| Hard Disk Size | 500 GB |
XPG GAMMIX S70 Blade M.2 NVME 1TB PCIe Gen4x4
₹12,800.00
Features:
XPG GAMMIX S70 BLADE PCIe Gen4x4 M.2 2280 Solid State Drive
- Speed Ahead with PCIe 4.0
- Cool in the Heat of Battle
- Perfect for Compact and Thin Devices
- Works with PS5
- Compliant with NVMe 1.4
- Boosting Your Performance
- The Ultimate Game Cache
- Security and Integrity
- 5-Year Warranty
- The product can be purchased bundled with or without a heatsink
Consistent 1 TB NVMe PCIe M.2 SSD
₹9,200.00
Western Digital 2Tb My Passport Portable HDD
₹7,400.00
| Digital Storage Capacity | 2 TB |
| Hard Disk Interface | USB 1.1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand | Western Digital |
| Special Feature | Password protection, Portable, Shock Resistant |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Laptop |
| Installation Type | External Hard Drive |
| Colour | Black |









Reviews
There are no reviews yet.